מה זה מעלון לנכים?

מעלון הוא כלי מכני, הידראולי או חשמלי המשמש להנעת אנשים עם מוגבלויות במקומות בהם תנועתם מוגבלת, אטית או בלתי אפשרית בעליל. מעלון שכזה צריך להיות מותקן במקומות עבודה ובניינים בני 6+ דירות, אם אין בהם מעלית חשמלית. נהוג לסווג את המעלונים לשלושה סוגים עיקריים: מעלוני מדרגות עם כסא גלגלים, מעלוני כסא למדרגות, ומעלונים אנכיים. בעוד אשר במעלוני המדרגות ובמעלונים האנכיים ניתן לנוע עם כסא הגלגלים עצמו, במעלוני הכסא יש להוריד את הנכה מכסא הגלגלים, להושיב אותו על כסאה מעלון, ולספק לו את כסא הגלגלים בירידה מהמעלון. מעלון אנכי מתפקד כמו מעלית, רק באופן הידראולי ולא חשמלי. כמו כן הוא לא מצריך התקנת פיר. המעבר מקומת הכניסה לקומה 1+ מתבצע באמצעות החור שנוצר בלאו הכי בחדר המדרגות, דרכו נע המעלון.

 

מעלון מדרגות

מעלון מדרגות לנכים

 

מי זקוק למעלון לנכים?

בפתיחת דברינו ציינו בקווים כלליים כי מדובר במקומות עבודה ובניינים שמספר דירותיהם הוא 6 ומעלה. בפועל, אנו נראה מעלון לנכים גם במקומות בהם החוק לא מחייב להתקינו – פשוט כי מחזיקי המבנה מעוניינים שנכים יוכלו לגשת לכל מקום. לרוב, זה קורה כאשר הם בעצמם צריכים לארח נכה במבנה על בסיס יומי ולכן הם רואים בהתקנת מעלון לנכים כפרויקט אישי שלהם. יחד עם זאת, לשון החוק מחייבת כל בעל מבנה מעל 6 דירות, ומקומות עבודה, וכן כל מקום אחר שיש בו עניין ציבורי, כמו מרכזי מסחר למשל – להתקין מעלון לנכים. מי שבחזקתו מבנה שכזה ולא התקין מעלון לנכים צפוי לעונשים הקבועים בחוק הנגישות לבעלי מוגבלויות התשנ"ח.

 

עלותו של מעלון לנכים

מעלון לנכים מתומחר על פי גודלו, ושטח הקיבול שלו, כמו גם כושר הנשיאה שלו. מעלון גדול ובעל כושר נשיאה של 1+ נכים על כסאות גלגליהם יתומחרו יקר יותר ממעלון קטן המיועד לאדם אחד. כמו כן, ישנה חשיבות לאופן התנועה של המעלון: מהירותה בתנאים אופטימליים. במעלון הידראולי – כאשר המסילה האנכית משומנת ומגורזת היטב, ובמעלון מכני – מהירות תנועתו ככתוב במפרט. מעלונים יעילים ומהירים יתומחרו גבוה יותר ממעלונים במהירות אטית, אף על פי שבהרבה מקרים המהירות תלויה בקיבולת, ולכן יחס המחירים זניח יחסית בסעיף זה. העלות נקבעת גם על פי חומרי הייצור: כסא מעלון במעלון , דלת המעלון  במעלון אנכי דמוי מעלית וכד'. דלת אטומה וכסא הנחשב לנוח יצדיקו מחיר יקר יותר מהממוצע עבור מעלון בו הם מותקנים.

 

התאמת מעלון לנכים למבנה

לביצוע ההתאמה מומלץ להיעזר בגורמים מקצועיים הבקיאים בנושאי נגישות בהתאם לחוק הנגישות לבעלי מוגבלויות. הם יוכלו לאפיין את המבנה שלכם ולספק לכם מידע אלו מעלונים יתאימו באופן בלתי אמצעי. חשוב לציין כי אין דבר כזה "גרם המדרגות שלי אינו מתאים". אם גרם המדרגות שלכם אינו ישר פלס אלא נבנה בהטיה ועיקול בהתאם לסגנונות העתיקים, ישנם מעלונים שאופן תנועתם בנוי לסוג כזה של מדרגות. גם אם מדובר בשטח קטן יחסית, ניתן לשים בו מעלון אנכי תואם. בשורה התחתונה, מעלון לנכים אפשרי להתקנה בכל מקום.

מעלון לנכים

 

המרכז הישראלי לנגישות מספק עצות לגבי הצבת מעלון לנכים במבנים

המרכז הישראלי לנגישות הוא פרי שיתוף פעולה של ארגון מרמנת וחברת "המרכז הישראלי לתעסוקה". בעוד אשר הראשון אחראי על הנושא הלוגיסטי: העמדת פרויקטים בהתאם לסוג המבנים, אחראי השני על מציאת פתרונות השמה חכמים לעובדים בעלי מוגבלויות. לכן, שילוב שכזה הוא שנדרש לך על מנת לאתר מעלון לנכים המתאים למקום העבודה או לבניין הגבוה שבחזקתך.

להתאמת מעלון לנכים ניתן ליצור קשר עם המרכז הישראלי לנגישות באמצעות הקלקה על קישור זה!