מעלון מדרגות – מה זה? מי צריך מעלון ומהי העלות?

 

מעלון מדרגות הוא כלי מכני אשר נע על מסילה מקבילה לגרם המדרגות המיועד לאוכלסיית הנכים. תפקידו הוא להעלות את הנכה ובכך לספק לו חופש תנועה מלא גם בהינתן מדרגות. יצוין כי אין זו מותרות: כל אדם המנהל מבנה, שיש לו עניין ציבורי, חייב בהתקנת מעלון תואם כחלק מחוק הנגישות לבעלי מוגבלויות התשנ"ח. כעת, אתם ודאי שואלים מהו מבנה שיש לו עניין ציבורי על פי הגדרת החוק: מדובר בכל מבנה המשמש כמקום עבודה, מקום מסחר, או מקום מגורים אשר סך הדירות בו הוא 6 ומעלה. כמובן שמוסדות ממשלתיים וציבוריים נכללים תחת ההגדרות של חוק זה.

פתח דבר – הכירו סוגי מעלונים למדרגות

בטרם ניגש לדון בפרוטרוט בבתי העסק והמוסדות השונים שצריכים להתקין בפועל מעלון מדרגות, הבה ונדון בשני סוגים עיקריים של מוצר זה. מעלון מדרגות יכול להכיל קרון או כסא. מעלון עם קרון נועד להסעת הנכה כשהוא ישוב על כסא הגלגלים. תנועת הקרון היא במקביל למדרגות גם בעלייה וגם בירידה. מעלון כסא הוא למעשה כסא בודד המחובר למעקה המדרגות. ישיבה עליו תסיע את הנכה למלטה למעלה ולהיפך. החיסרון במוצר זה הוא שהנכה צריך לרדת מהכסא גלגלים שלו. היתרון הוא בכך שמדובר במעלון קטן יחסית החוסך מקום במרחב.

 

 

נגישות לנכים

סוגי בתי עסק ומבנים החייבים בהתקנת מעלון מדרגות על פי חוק

כפי שציינו, החוק מחייב כל בעל עסק או אדם המפעיל מוסד שיש בו עניין לציבור בהתקנת מעלון מדרגות. לעומת זאת, במגורים תקף החוק רק בבניין בו יש 6 דירות ומעלה. יחד עם זאת, ישנם לא מעט דיירים שיבחרו לשים באופן יזום מעלון מדרגות גם אם החוק לא מחייב אותם, למשל אם גר אצלם נכה ונדרשת התחשבות במצבו הקשה. יצוין כי אם גרם המדרגות במבנה אינו קו ישר אלא מעוגל בהטיה, ניתן להתאים מעלון למדרגות מיוחדות מעין אלו אשר נע בדיוק באותה התנועה.

 

כיצד קובעים את מחירו של מעלון מדרגות

מעלון מדרגות נבחן על פי כושר הנשיאה המקסימלי שלו, מהירות ההולכה שלו, וחומרי הייצור מהם עשויים המושבים והקרונות. מעלונים עם כושר נשיאה רב, מהירות גבוהה וחומרי ייצור המסבים נוחות לנכה אשר מוסע עליהם הם מעלונים שמחירם צפוי להיות גבוה ממעלונים אטיים, בעלי כושר נשיאה ממוצע, העשויים מחומרי ייצור מינימליים. יצוין כי לעתים יש קשר בין איכותו של המעלון לבין לשון החוק, כלומר – מעלון מדוגם לעתים עשוי להיות חובה ולא מותרות. לכן, בטרם רכישתכם מעלון למדרגות מומלץ להתייעץ עם יועץ נגישות אשר יסביר לכם כיצד החוק תקף בית העסק או למבנה שלכם, ואיזה מעלון מדרגות תצטרכו לרכוש על מנת לקיים את החוק לאשורו.

 

בחירת יועץ נגישות המספק מידע על מעלונים

בחירתו של יועץ צריכה להיעשות בחוכמה ולא בחיפזון, על סמך פרויקטים קודמים אותם הוא אפיין. אם הוא חלק מחברת בוטיק שיישמה פרויקטים אלו בעבר – זהו יתרון משמעותי. כיום בעידן הגלובלי, ניתן למצוא על כל חברת נגישות מידע מלא, כולל חוות דעת מלקוחות קודמים, מה שצפוי להקל עליכם את בחירתה.

 

המרכז לנגישות

 

המרכז הישראלי לנגישות מספק מידע על מעלון מדרגות למבנים השונים

המרכז הישראלי לנגישות הנו מרכז ייעוץ בנושאי נגישות – המספק את שירותו לעסקים, מקומות עבודה, מוסדות וארגונים שונים. כמו כן, הוא מספק מידע ליזמי נדל"ן שבנו בניינים אשר גודלם והיקפם מצריכים הקמת מעלונים, אם לא נבנו מעליות. המרכז יסייע לאפיין את גרם המדרגות שלכם ולקבוע איזה מעלון צריך להיות מותקן בהם.

להטמעת מעלון מדרגות בבניין או בארגון פנו אל המרכז הארצי לנגישות בקישור הבא!