נגישות לנכים – מגבלות וחשיבות 

 

מגבלותיהם של נכים היוו מאז ומעולם נושא לדיון רחב בחברה הישראלית, אלא שבשנים האחרונות הם גם תורגמו לפסים מעשיים: כיום כל בית עסק, מקום עבודה או בניין מגורים בו יש 6 דירות ומעלה מחויבים להתקין אמצעי נגישות לנכים בהתאם לחוק. בפועל, יש למנות רכז נגישות במקומות אלו אשר פועל הן מול הנציבות הרשמית לזכויות הנכים במשרד המשפטים והן מול חברות פרטיות כמו המרכז הישראלי לנגישות המספקות פתרונות נגישות.

 

חשיבות הדאגה לאמצעי נגישות לנכים

שילובם הראוי במקומות עבודה בהתאם לתקנים הנגישות הפיזיים וגם התעסוקתיים: כל אזרח נכה ייהנה גם ממצב בו הוא יכול להיקלט בקלות למקומות עבודה, וגם להסתובב בכל מרחביהם המורשים ללא חשש של היתקלות במדרגות, שיפועים או מכשולים שונים ללא מענה נגישות לנכים הולם.

 

רמפה נגישות

 

מוגבלות מוחלטת בהליכה

קשיי הליכה מהווים את המגבלות העיקריות של הנכים. סטטיסטית, על פי כללי הנכות בביטוח לאומי, רוב הזכאים לקצבת נכות הם כאלו שלא יכולים ללכת (ישנם נכים בעלי כושר הליכה עם פגיעות חמורות אחרות המצביעות על 60% נכות כנדרש בהגדרה זו). לכן, חשוב לדאוג בראש ובראשונה לפתרון תחליפי לרגליים. מהו אותו פתרון תחליפי? במעבר של גרם מדרגות בודד המכיל 8-16 מדרגות בממוצע מקובל להשתמש במעלון: אמצעי מכני להעלאת הנכה מהמפלס הנמוך לגבוה או הורדתו מהמפלס הגבוה אל הנמוך. ברוב מקומות העבודה יהיה זה מעלון אליו ניתן להיכנס עם כסא גלגלים, ולא מעלון כסא בו הנכה צריך להיפרד מהתקן זה, ולחזור אליו לאחר ירידתו מהמעלון, בליווי צד שלישי כמובן. כשצריך לעלות מספר רב של קומות, כלומר לעבור דרך מספר רב של מדרגות, נהוג להתקין מעלון תא: מעלית הידראולית שלא מצריכה הקמת תשתית של פיר חשמלי, אלא מתבססת על הידראוליקה בלבד, ופועלת בין גרמי המדרגות, במרכז חלל הבניין.

 

קשיי הליכה

ישנם נכים הסובלים קלות בגפיים ובפרט – ברגליים מאחוזי נכות, אך יש להם אחוזי נכות במקומות נוספים בגוף. בפועל, הם יכולים ללכת על אף שהם מוגדרים כנכים, אך פעולה זו קשה יותר עבורם מאשר עבור אנשים שאינם סובלים מקושי זה. אמצעי נגישות לנכים מסוגים אלו צריכים להתבצע גם על סמך המוגבלויות האחרות מהן הם סובלים וגם מהמוגבלות הספציפית המונעת מהם ללכת כמו שצריך. נדרשות התקנות של מעלונים, ונדרשים שינויים בתחום ההשמה שיאפשרו את קליטתו של אותו אדם על אף מוגבלותו.

 

מוגבלות מחשבתית

מקומות העבודה מקבלים עידוד ליצור משרות המיועדות לנכים הסובלים ממוגבלות. לא כל אדם מוגבל מחשבתי הוא בהכרח נכה, אבל על פי כללי ביטוח לאומי, נכות עלולה לנבוע גם מקשיים מחשבתיים ולא רק מקשיי הליכה. במפעלים ובתי דפוס מקבלות ההנהלות עידוד ליצור משרות לבעלי מוגבלויות. רכז נגישות הממונה במקומות עבודה אלו מדווח הן לנציבות הנכים במשרד המשפטים, והן לגופים פרטיים על קידום הנושא במקום העבודה ומידת ההצלחה של המעסיק לקלוט עובדים נכים הסובלים ממצב ביש זה.

 

נגישות

 

 

המרכז הישראלי לנגישות ממליץ על אמצעי נגישות לנכים בהתאמה אישית

הן רכז הנגישות שלכם, והן אתם – כבעלי הנכס או יזמיו תוכלו להיפגש עם נציגי "המרכז הישראלי לנגישות" וללמוד אודות הפתרונות החוקיים לנגישות – אשר גם יכסו אתכם מבחינה לגלית וגם ייטיבו עם אוכלוסיית הנכים והמוגבלים הבאה בשעריכם. המרכז יספק עבורכם את כל המידע הנדרש להפוך את המבנה שלכם לנגיש עבור נכים. אמצעי נגישות לנכים יוטמעו אצלך בהתאם לצרכי הנכים ולאופן בו המקום בנוי.

לפרטים על התאמת אמצעי נגישות לנכים אנא פנו אל המרכז הישראלי לנגישות בקישור שלפניכם!