הכשרה ותעסוקה של אנשים עם מוגבלויות

אחד האתגרים החשובים והמעניינים של המשק בישראל הוא הכשרה ותעסוקה של אנשים עם מוגבלויות. חשוב לדעת, כי ניתנת תמיכה לעסקים המעוניינים להכשיר אנשים עם מוגבלויות – וכי לא אחת, מדובר בתרומה חשובה ששכרה בצידה – גם לבית העסק, כמו גם לקהילה כולה. קצת על הכשרה ותעסוקה של אנשים עם מוגבלויות – לפניכם.

הכשרה של אנשים עם מוגבלויות – לא אחת, מערכת יחסים נפלאה

" אנשים עם מוגבלויות" הם אנשים עם קשיים בתפקוד, והם מהווים על פי סקרים שונים, בין 18% ל – 20% מהאוכלוסייה בישראל (סה"כ קצת מעל 1.5 מיליוני אנשים). בין המוגבלויות:

  • מוגבלות פיזית, זמנית או קבועה
  • מוגבלויות חושיות – מגבלות ראייה, שמיעה, וכדומה
  • הנמכה קוגניטיבית או לקויות למידה
  • ועוד

קליטת אנשים עם מוגבלויות לשוק התעסוקה הינה אתגר אשר עימו מתמודד כלל המשק, ומדובר באתגר חשוב ומשמעותי. שכן עובדים עם מוגבלות נדרשים להתאמה בסביבת העבודה שהארגון מתקשה לספק, ולא פעם יש לבצע התאמה בין יכולותיו של העובד לצרכי הארגון. עם זאת, חשוב לציין כי לא אחת אנחנו נתקלים בעובדים עם מוגבלויות אשר השתלבו בעבודתם ומגלים נאמנות לא שגרתית למקום העבודה – הם לא מחסירים ימים, הם עובדים בחיוך, והם מאושרים על ההגעה למקום העבודה בכל יום. העבודה מספקת עבור אלה, בחלק מן המקרים, יותר מאשר רק דרך "לסגור את החודש" – אלא גם מקום לאינטראקציות חברתיות, לאתגרים מנטאליים מבורכים, לעשייה מצויינת, ועוד.

אתם מוזמנים לקבל תמיכה בתהליך הקליטה, ההכשרה וההתאמה של סביבת העבודה לטובת אנשים עם מוגבלויות

הגוף הציבורי האמון על עידוד המגזר העסקי להכשרה וקליטה של אנשים עם מוגבלויות לעבודה הינו השירות לשיקום תעסוקתי – מקצועי של משרד הרווחה. גוף זה מציע תכניות רבות של תמיכה וליווי הן לבית העסק והן לעובד עם מוגבלות עם תחילת עבודתו, על מנת להבטיח חוויה חיובית בתעסוקה הן עבור בית העסק והן עבור העובד החדש. בין תכניות התמיכה המוצעות על ידי גוף זה:

  • אפשרות לקבלת סיוע במימון התאמות בית העסק להעסקת עובדים עם מוגבלויות – השאלת ציוד (בעיקר מ"יד שרה"), השתתפות במימון, הדרכה ראשונית עבור המעסיק, וליווי מתמשך – כמו גם הלוואה לקליטת העובד אשר הופכת למענק לבית העסק כעבור שנה.
  • אפשרות לקביעת שכר מינימום מותאם עבור העובד על פי יכולת העבודה שלו ומגבלותיו
  • מרכזי תמיכה אשר יספקו ליווי מקצועי לעובד החדש כמו מידע רב ובעל ערך לבית העסק אודות מיפוי צרכי העסק והתאמתו לקליטת עובדים עם מוגבלויות, הדרכה של בעלי תפקידים בארגון, איפיון משרות רלוונטיות בבית העסק לאנשים עם מוגבלויות, ועוד – ללא תשלום
  • ועוד

חושבים על העסקת אנשים עם מוגבלויות? פנו אלינו ונשמח לסייע

המרכז לנגישות ישמח לייעץ, לבחון את התאמתו של בית העסק וללוות בתהליך קליטת עובדים עם מוגבלויות לעבודה בעסק. פנו אלינו – ונספק ליווי מקצועי בתהליך הקליטה וההשמה של עובדים עם  מוגבלויות בעסק שלכם.