הנגשת מבנים, תשתיות וסביבה

על פי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות (התשנ"ח 1988) מחוייב כל עסק להנגיש את נכסיו, ובכלל אלה גם את המבנה ממנו מתרחשת הפעילות העסקית, לטובת אנשים עם מוגבלויות. חוק זה, מסדיר עניין חשוב שיש לתת עליו את הדעת, מפני שמוערך כי עד 20% מהאוכלוסייה בישראל סובלת ממוגבלות כלשהיא וחשוב לתכנן את המקום הפיזי של בית העסק בהתחשב גם בלקוחות הפוטנציאליים של העסק שהם חלק מאוכלוסייה זו.

הנגשת מבנים וסביבה – חשוב איך שלא מסתכלים על זה

הנגשת המבנה ממנו מתרחשת פעילות העסק מאפשרת, כאמור, לנתח משמעותי מן הלקוחות הפוטנציאליים של כל עסק ליהנות משירותיו – וכעת, כל עסק מחוייב על פי חוק לתכנן את המבנה וסביבותיו בהתאם לתקנות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות – כך שגם הם יוכלו להשתמש בשירותי העסק באופן מלא ובנוחות. הנה כמה מן היתרונות הרבים אשר מרוויח עסק לאחר התהליך הנדרש על פי חוק של הנגשת המבנה, בסדר חשיבות עולה (להבנתנו):

  • ציות לחוק – על פי החוק, יש לסיים עם תהליך הנגשת המבנה ושאר נכסי העסק עד לתאריך נובמבר 2017 (עבור גופים פרטיים). בתי עסק אשר יימצאו לא נגישים לאחר תאריך זה ייחשפו לענישה פלילית ו/או אזרחית בסכומים של עד 75,300 ש"ח – בלא הוכחת נזק. ביחד עם זאת, ניתן יהיה להורות על הפסקת פעילות העסק לתקופה קצובה או בכלל.
  • הרחבת כמות הלקוחות הפוטנציאליים של העסק – ההערכה היא שבישראל חיים כמיליון וחצי אנשים עם מוגבלויות שונות הכוללות אנשים עם מוגבלות זמנית, אנשים עם מוגבלות בתנועה, אנשים עם מוגבלות חושית או קוגניטיבית, ואחרים. התחשבות באנשים עם מוגבלויות בתכנון המבנה מבחינה פיזית – עשויה להגדיל משמעותית את כמות הלקוחות שיגיעו לעסק – ומכאן, את מחזור העסקים שלו ואת רווחיו.
  • זה נכון חברתית ומוסרית – בכל משפחה שישית יש אדם עם מוגבלות, אשר ראוי ונכון לאפשר לו ליהנות מכל שירות עסקי הנגיש לכולם.

הנגשת המבנה וסביבותיו – מה מנגישים, ואיך?

הנה כמה דגשים בנוגע להנגשת המבנה של בית העסק שלכם:

  • האם יש לכם חניית נכים? האם מספר החניות תואם לתקן הנדרש?
  • האם יש שביל גישה המאפשר הגעה נוחה, משולטת, ואפשרית גם למוגבלים בתנועה?
  • האם יש מעלית או כבש המאפשר לאנשים עם מוגבלות (כמו למשל אלה המתניידים באמצעות כיסא גלגלים) להתמודד עם מדרגות?
  • האם השילוט העסקי קריא ומזמין, ברור וקל להבנה?
  • האם צוות השירות והמכירות מוכשר ומצויד לתת שירות גם לאנשים עם מוגבלויות?
  • האם בתי השימוש באזורי ההמתנה שלכם מונגשים?

מחפשים מומחי הנגשה? התקשרו אלינו – ונשמח לסייע!

אם העסק שלכם עדיין לא מונגש, אם גם אתם לא יודעים כיצד להתחיל בתהליך ההנגשה – פנו אלינו. צוות מומחי ההנגשה מבית המרכז לנגישות ישמח ללוות, לייעץ, ולהדריך מומחי נגישות בעסק שלכם עד להנגשה מלאה שלו. התקשרו עוד היום – ובואו נתחיל!