ביצוע סקרי נגישות וכתיבת דוחות

כתיבת דוח פערים בין המצב הקיים לבין תקנות הנגישות ומתן הנחיות לביצוע התאמות נדרשות כדי לעמוד בדרישות המוגדרות בתקנות

חוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות, והתיקונים אשר הוספו לו לאורך השנים עד לשנת 2015, קובע כי כל מבנה ציבורי ובית עסק (כמו גם כל בית דירות חדש ובו מעל 6 דירות) נדרש להנגשה של הנכסים הפיזיים (כמו המבנה עצמו, חדרי השירותים, החניה ושבילי הגישה) והאחרים (כמו צוותי שירות הלקוחות והמענה הטלפוני, אתרי האינטרנט, וכדומה. חשוב לדעת, כי בישראל מוערך שכ- 1,500,000 (מיליון וחצי) אנשים עם מוגבלויות חשים מדי יום את האפליה בעקבות אי הנגשה – אותה מנסה החוק לפתור.

לשמחתנו, עסקים רבים מבינים את חשיבות הנושא ומתחילים לבצע תהליך של הנגשה בעסק ומזמינים אותנו ללוות אותם בתהליך. הצעד הראשון הוא ביצוע סקר נגישות הבוחן את הפער בין המצב הקיים לבין הנחיות החוק והתקנות.

ביצוע סקרי נגישות והנחיות לביצוע התאמות לעמידה בתנאי החוק – מדוע הם חשובים?

ביצוע סקרי נגישות עבור העסק מאפשרת ניסוח של דו"ח פערים בין המצב הקיים לבין המצב הנדרש על פי תקנות הנגישות, כמו גם מתן הנחיות לביצוע ההתאמות הנדרשות בתפעול, בסביבה, ובשירותים והמוצרים המסופקים על ידי העסק על מנת לדאוג לתפעול העסק באופן לא מפלה ובהתאם לחוק שוויון הזכויות. ביצוע סקרי הנגישות על ידי המרכז לנגישות מטרתו לסייע להבין מהם הפערים בין המצוי לרצוי בתחום הנגשתו של בית העסק. מורשי הנגישות סוקרים את מבני העסק, את נכסיו, את השירותים והמוצרים המוצעים על ידו, ובודקים האם פעילות העסק מאפשרת לאנשים עם מוגבלויות לקבל שירותים או להשתמש באופן שווה לאנשים ללא מוגבלויות ואילו שינויים דרושים כדי להנגיש אותו באופן מלא.

בעלי מבנים ציבוריים ונותני שירות צריכים להבין שאם הם אינם ממלאים באופן מלא אחר חוק הנגישות וביצוע השינויים המבוקשים, הם חשופים לקנסות, לעונשים ולהגשת כתבי אישום.

כדי לחסוך את אי הנעימות הזו, אשר עשויה להגיע עד כדי קנסות של מאות אלפי שקלים, עצירת פעילות העסק ואף מאסר בפועל במקרים קיצוניים, מומלץ להיעזר במומחים שמגיעים ובודקים את כל הפרטים, מכירים את עולם הנגישות על בוריו ויכולים ליצור דוחות בתחום הנגישות שיובילו לשינוי.

להיעזר ברכזי נגישות ולחסוך כסף, זמן ועוגמת נפש

בעל עסק – חשוב שתדע, כי מערכת האכיפה בתחום הנגישות וההנגשה כיום הופכת משמעותית יותר ויותר ויש מודעות רבה יותר לתחום הנגישות. כתוצאה מכך, חשופים בעלי מבנים לא נגישים לפעולות משפטיות שיובילו לקנסות כספיים גבוהים ולבזבוז זמן מול המערכת.

אנחנו ממליצים לכם שלא לדחות עוד את הטיפול בהנגשת העסק. פנו לצוות המומחים של המרכז לנגישות, ונבחן תהליך מסודר בעזרתו נבין מהם המהלכים שיש לבצע, על מנת להנגיש על פי חוק את העסק או הנכסים שלכם.

לקבלת מידע נוסף פנו אלינו

רמפה לנכים