נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות – מהי?

 

מהי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, מה תפקידה וכיצד היא מיישמת אותו?

 

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות היא יחידת סמך במשרד המשפטים אשר מטרתה היא לדאוג לרווחתם של הנכים והמוגבלים בהתאם לחוק הנגישות החדש. החוק מחייב כל מקום ציבורי או פרטי אשר יש בו עניין לציבור (למשל מפעלים ומקומות עבודה קטנים ובינוניים) להתקין אמצעי נגישות לנכים ומוגבלים. כמו כן, גם במקום שהוא 100% פרטי כמו בניין מגורים חלה חובה זו אם במקום נמנו 6 דירות ומעלה.

 

תפקידי הנציבות

  • אכיפת חוק הנגישות.
  • מתן מתווה שיפור הנגישות במקומות החייבים באמצעי נגישות על פי חוק.
  • עבודה צמודה עם רכז נגישות המתמנה במקומות עבודה. במסגרתה מוצאים פתרונות נגישות פיזיים, תעסוקתיים וקולטים תלונות נגד מעסיקים או ממונים שלא דאגו לאמצעי נגישות.

 

נציבות השוויון ממליצה: כך תמנו את רכז הנגישות שלכם

הנציבות מעודדת את מינויו של אדם שיהיה בעצמו נכה או מוגבל, על מנת שיוכל לבצע את עבודתו על הצד הטוב ביותר, כשהוא חווה את אותה בעיה באופן ישיר. יחד עם זאת, נכה או מוגבל יכולים להיות אנשים שהגיעו למצבם בשל מוגבלות שכלית כזו או אחרת, ומנגד – התפקיד דורש אחריות. לכן, חשוב שהאדם הממונה יהיה בעל ראש צלול ויכולת לנתח תהליכים. לכן, הממונה להיות רכז נגישות צריך להיות כזה אשר הפגיעה שגרמה לו לנכות אינה פגיעת ראש ואינה פגעה ביכולתו האנליטית מחשבתית בשום צורה.

 

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

 

 

יישום תפקיד נציבות שוויון הזכויות הלכה למעשה

הנציבות משתפת את רכז הנגישות בסוגיות פתרון בעיות נגישות ומבקשת ממנו לעשות מעקבים אחר הממונה. לא יושמו ההמלצות? הנציבות תפעל להעמדה לדין של אותו מעסיק או ממונה, על בסיס כתב תביעה שידרוש עונש מאסר או קנס. על פי רוב, בתי המשפט החמירו עם מעסיקים וממונים שלא התקינו התקני נגישות, למעט במקרים מאד מסוימים בהם התשתית באזור לא אפשרה את התקנתם, והמעסיק הצליח להוכיח שהוא עומד בפני הרס המבנה ובנייתו מחדש בצורה מונגשת.

 

כך תימנעו מקונפליקט עם נציבות שוויון הזכויות

אנו ממליצים ליצור קשר עם חברה פרטית המתמחה ביישום והטמעה של פתרונות נגישות, להיוועץ עמה, לשתף בהחלטותיכם את רכז הנגישות ואפילו – להביאו לפגישות המקצועיות עם נציגי חברה זו. לאחר מכן, מומלץ לפעול על פי המלצתה של החברה, אשר תבחן את הנגישות במבנה שלך באופן מחמיר, כזה שאם הוא ייושם – לנציבות הרשמית לא יהיו את הכלים לתבוע מכם לחדד את אמצעי הנגישות. החברה עובדת באופן יעיל מול כל לקוח, מאפיינת את סוגי הנכים המועסקים או גרים אצלו ואת התקני הנגישות המבוקשים להם בהינתן תשתיות הבניין או המבנה. היא תמליץ על סדרת מעלונים, רמפות והתקני נגישות שונים אחרים שיסייעו לאוכלוסיית המוגבלים להתגבר על בעיות התנועה שלה באופן כליל.

 

 

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

 

 

המרכז הישראלי לנגישות: נגישות על פי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

"המרכז הישראלי לנגישות" נותן הן פתרונות נגישות בתנועה והן פתרונות נגישות בהשמה בהתאם לכללי הנציבות, כלומר – בהתאם לחוק הנגישות. לקוחות רבים החליטו להיוועץ ישירות במרכז זה, במקום לפנות בתחילה לנציבות, על מנת להיות מוכנים ליום בו יצטרכו למנות רכז נגישות, ולבדיקות הסדרתיות שתערוך הנציבות בהקשר לרמת הנגישות במבנה. כיום, גם אצלם תוכלו למצוא רמפות, מעלונים ומעלוני-תא דמויי מעלית ללא תשתית חשמלית, בהתבסס על מכניקה והידראוליקה בלבד. על כן, הם נהנים משקט תעשייתי, ומידיעה מלאה שהם קיימו את חוק הנגישות לרווחת הנכים והמוגבלים הפוקדים את המבנה שלהם.

"המרכז הישראלי לנגישות" מספק שלל פתרונות המתיישבים עם הגדרות נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות – הנכם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת מידע נוסף!