רמפה לנכים

בחברה הישראלית קיימת שאיפה מתמדת לשיפור תנאי החיים לנכים ומדובר על שיפור במרחב הציבורי והפרטי. ישראל היא מדינה למודת מלחמות ושיקום נכים היא משימה ברמה לאומית, אבל לא רק. נכות נגרמת מסיבות רבות ופוגעת באנשים מבני שני המינים ובגילאים שונים. יש נכים מלידה, מתאונות, ממחלות, וכמו שצוין, גם ממלחמות ומעשי איבה. אחת הנכויות המעיקות ביותר על ציבור האנשים היא נכות שפוגעת בגפיים התחתונות. שלילת יכולת התנועה מקשה מאוד על הסובלים ממנה וגורמת להם לבעיות נגישות רציניות. המוגבלות בתנועה עלולה להוביל לבעיות נפשיות חמורות, לאובדן רצון לבצע פעולות שונות ולפגיעה ממשית בחיי הנכים ובחיי בני משפחותיהם, ועל כן חשיבות התקנת רמפה לנכים בכל בית עסק ומוסד ציבורי.

 

רמפה לנכים

 

אמצעי עזר שונים

הבשורה הטובה עבור כל מי שסובל ממגבלות תנועה היא שיש פתרונות רבים ומגוונים שיכולים לסייע להם לניידות טובה. מדובר בין היתר: על אמצעי נסיעה ממנועים ושאינם ממונעים דוגמת קלנועיות וכסאות גלגלים, על מכוניות מותאמות שיש בהם מנופים מיוחדים להעלאת הנכים, על אביזרים המסייעים לתנועה והליכה, וכמובן, על רמפות שונות. יש רמפות שמיוצרות מחומרים שונים, חלקן ניידות ומתפרקות, ואחרות קבועות, שנבנות במבנים שונים. המגוון הרחב הוא זה שנותן לנכים בדרגות חומרה שונות אפשרויות רבות לניהול חייהם. מדובר על נושאים חשובים כמו: בחירת מקום מגורים, איתור משרד לעבודה, אפשרויות לבילוי ועוד נושאים הנדרשים ביום יום.

 

רמפה קבועה

רמפה לנכים אשר מיוצרת מעץ, מבטון או ממתכת תתאים מאוד לבתים פרטיים ודו משפחתיים, ונכה אשר מעדיף לגור במקום כפרי או באזור שאינו צפוף אוכלוסין יכול לבקש בניית רמפה כזו לביתו. רמפה לנכים נבנית בהתאם לתקנים החוקיים ועיקר תשומת הלב בבנייתה תהיה לנושא השיפוע ולבטיחות. השיפוע המירבי המאושר הינו 8% אבל נכים רבים יכולים להתקשות בשיפוע כזה. מתכנני רמפות רבים יורידו את השיפוע לכ5% ואף פחות, והדבר ייעשה, כמובן, בהתאם למצב בשטח ובתיאום עם בעלי הבית. ניתן להקים רמפה קבועה בכניסה לבית, לירידה לחצר ולגינה ועוד. במקרים בהם הנכות אירעה בעת מגורים בבית דו מפלסי ניתן לתכנן את התקנת הרמפות החיצוניות והפנימיות על ידי מומחים לנושא. ניתן אף להתקין מעליות פנימיות במקרה הצורך.

 

רמפה לנכים

 

רמפה מתקפלת

רמפות מתקפלות עשויות לרוב ממתכת, ובמקרים רבים, מאלומיניום שהינה מתכת קלה אך חזקה. יש לה יתרונות נוספים בכך שאינה מחלידה וניתן לעצבה בצורה אלגנטית ועם צבעים יפים. רמפה מתקפלת נועדה להנחה על מדרגות הבית, אל מול תא מטען של טנדר ועוד. חלקה העליון של הרמפה ננעל ואינו מאפשר החלקה, והחלקים האחרים בה מתחברים ביניהם ומאפשרים עלייה נוחה עם כסאות גלגלים, קלנועיות, עגלות ועוד. כמובן, שכל רמפה לנכים מותאמת לנשיאת משקלים שונים ויש צורך לבחור את האחת אשר תתאים לרוכש ולאמצעי ההובלה שלו. קיימות גם רמפות קטנות וקלות משקל אשר ניתן לסחוב אותן במזוודות ואלו פותרות כמעט לחלוטין את בעיית הנגישות של הנכים המשתמשים בהן.

 

דבר החוק

נגישות לנכים במרחב הציבורי הכרחית גם מכוח החוק. ממשלת ישראל מקפידה לחוקק חוקים אשר שומרים על זכויות המוגבלים ומטילה קנסות על המפרים אותם. זוהי אחת הסיבות להתקנת אמצעי נגישות לנכים, אבל, בעיני רבים דווקא לא העיקרית. לכבד את המוגבל בחברה, בעיני רבים צריך להיות המניע למתן פתרונות נגישות. במקומות בהם יש מעליות, מתכננים את הנגישות בצורה אופטימאלית ובהתאמה לכל מוגבלי התנועה. במקומות אחרים התקנת רמפות לנכים מסוגים שונים יפתרו את הבעיה. כל מוסד או בית עסק שמספק שירותים לציבור הרחב ונגיש לנכים, יוערך על ידי נכים ובני משפחותיהם, ואף בעיני אחרים.