אישורי נגישות ורישוי עסקים

חשוב שתדעו –החל מהפעלת החוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות (התשנ"ח 1988), רישוי עסקים מחייב הנגשה של העסק על פי חוק. אם יש לכם עסק המספק שירות לציבור – עליכם להנגיש את כל השירותים, המבנים, הנכסים הדיגיטליים וסביבת הפעילות של העסק על מנת לספק שירות איכותי לכלל האוכלוסייה – בכלל אלה, גם 18% – 20% מהאוכלוסייה המוגדרים כאנשים עם מוגבלויות. עוד על הנגשת העסק לקבלת רישוי עסק – במאמר שלפניכם

חוות דעת בנוגע להנגשת העסק, כתנאי לקבלה או חידוש רישוי העסק

סעיפים 8 א' – 8 ג' של חוק רישוי עסקים (התשכ"ח 1968) קובע כי עסק המבקש רישוי מחוייב בהנגשה מלאה. החובה חלה על בתי עסק המגישים שירות לציבור, על בתי עסק המאפשרים קבלת קהל, על בתי מלאכה או מפעלים, חנויות, מוסדות לימוד – ועוד.

על מנת לספק את חוות הדעת הנדרשת להערכת הנגשת העסק על ידי הרשות האמונה על הנפקת רישוי העסק, הרשות שולחת מומחה נגישות מטעמה לבחינת מצב הנגישות של העסק – הכולל התייחסויות למבנה, לתשתיות ולסביבה, לטיב השירות הטלפוני וזה הניתן במקום, והנגשת אתרי העסק. רק עסק אשר עומד בתנאי הנגישות בהתאם לחוק, יוכל לקבל או לחדש את רישוי העסק שלו.

אילו היבטים של הנגישות נבחנים בעת הבקשה לרישוי העסק?

מומחה הנגישות מטעם המועצה או העירייה, יבדוק את הנגשת העסק על פי קריטריונים דוגמת אלה:

  • הנגשת המבנה, התשתיות והסביבה – מומחה הנגישות יבחן את קלות ההתמצאות, ההתאמה למוגבלויות שונות וההנגשה של החנייה, המבנה, שביל הגישה, האביזרים, הריהוט, ועוד – בתוך ומחוץ למבנה. תקנות הנגישות הן שונות עבור מבנים חדשים או ישנים.
  • הנגשת השירות – מומחה הנגישות יבדוק את כל ערוצי מתן השירות ללקוחות (דרך אתרי האינטרנט והנכסים הדיגיטליים של העסק, שירות טלפוני ושירות במקום) ויבחן את רמת הנגשת השירות הניתן בכל ערוץ.

מה קורה אם העסק לא עובר את חוות הדעת של מומחה הנגישות?

חשוב לדעת! חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות מחייב כי עד חודש נובמבר השנה (2017) יסתיים תהליך ההנגשה של כל עסק המציע כל שירות לציבור – כולל הנגשה של המבנים, התשתיות, הסביבה, והשירותים הניתנים בעסק. הקדימו להיערך, שכן אם לא תסיימו את תהליך ההנגשה, אתם עשויים למצוא את עצמכם חשופים למניעת הפקת רישיון העסק. בחלק מן המקרים יופק רישוי עסק זמני למשך שנה אחת בלבד, ובתנאי שבמהלך אותה שנה יושלמו כל הליכי ההנגשה של העסק.

הנגישו את העסק שלכם היום והרוויחו – מכל היבט

הנגשת העסק שלכם הוא הבחירה החוקים והנכונה – מבחינה שיווקית, כמו גם מבחינה קהילתית. לכן, אנחנו ממליצים שלא להמתין עם תהליך ההנגשה, ולבצעו בהקדם. צרו קשר עם צוות מומחי הנגישות מבית המרכז לנגישות – לקבלת עוד מידע, ליווי מקצועי וייעוץ מקיף, בנושאי הנגשת העסק שלכם לצורך רישוי עסקים או בכלל.